نتایج درمان با ای اف تی EFT

درمان زانودرد شدید با ای اف تی EFT

ای اف تی - برطرف شدن زانودرد شدید_0001

آیا دردهای شدید زانو درمان میشود؟

درد زانو تجربه‌ای است که بسیاری از افراد در طول زندگی خود آن را تجربه می‌کنند. شدت درد زانو به فاکتورهایی مانند محل آسیب و سن وابسته‌است و زانو درد شدید میتواند باعث مختل‌شدن زندگی روزمره شود. برای بررسی درد زانو نگاهی گذرا به ساختار زانو می‌اندازیم:

ساختار زانو:

زانو بزرگترین مفصل بدن است و از استخوان، عضلات متصل به استخوان، غضروف، تاندون و رباط تشکیل شده‌است. عضله‌ی اصلی در ارتباط با زانو، عضله‌ی چهارسر ران است. این عضله مسئول بازشدن پا از محل زانو است. عضلات زردپی پشت ران نیز نقش مکمل چهارسر ران را داشته و مسئول خمیدگی استخوان درشت‌نی به سمت عقب در زانو است. در کنار عضلات، تاندون‌های مختلفی قرار دارند که مسئول اتصال استخوان‌ها به عضلات هستند. رباط‌ها نیز بافتی هستند که استخوان‌ها را به هم وصل میکنند و نقش‌های مختلفی را بسته به محل قرارگیری در زانو دارند.

رباط‌های مختلف زانو میتوانند نقش‌هایی مانند کنترل چرخش و حرکت به جلو، کنترل حرکت زانو به عقب و استحکام بخش‌های درونی و بیرونی زانو داشته‌باشند. کیسه‌هایی به نام کیسه‌های بوریس نیز بین عضلات و استخوان‌ها قرار گرفته و باعث تسهیل لغزش این ساختارها روی هم می‌شوند.

با توجه به اینکه آسیب به کدام یک از این بخش‌ها واردشود، دردهایی با ویژگی‌های مختلف و نیز مکان‌های مختلفی در زانو ایجاد خواهدشد. در ادامه به بررسی متداولترین آسیب‌های زانو که میتوانند موجب درد شدید زانو شوند میپردازیم:

1) آسیب رباط‌های زانو:

این نوع آسیب بیشتر در ورزشکاران دیده‌می‌شود و میتواند در هرکدام از رباط‌ها بروز کند. همچنین در اثر سوانحی که انرژی زیادی به زانو وارد می‌کنند، مانند تصادف، شکستگی و دررفتگی زانو نیز می‌تواند بروز کند. بیشترین آسیب رباط‌های زانو مربوط به آسیب رباط ACL زانو است که در مرکز زانو قرار داشته و مسئول کنترل چرخش و حرکت زانو به سمت جلو است. آسیب‌های این رباط میتواند در هنگام ورزش و در اثر حرکاتی مانند شروع یا ایستادن سریع، تعویض سریع جهت حرکت، پرش و افتادن غیراصولی و برخورد با افراد و موانع هنگام حرکت ایجاد شود. علائم این نوع آسیب‌ها میتواند شامل موارد زیر باشد:
– درد ناگهانی و شدید در زانو
– دردی که هنگام راه‌رفتن نیز ادامه داشته‌باشد.
– صدا دادن زانو
– احساس در رفتگی ناگهانی زانو و بی‌ثباتی هنگام راه‌رفتن
– بادکردگی زانو 24 ساعت پس از آسیب

2) پارگی منیسک زانو:

غضروف بافتی نیمه‌سخت در بین استخوانهای زانو است که در عین استحکام بالا، انعطاف‌پذیری بالایی نیز دارد. منیسک زانو که ساختاری غضروفی-فیبری است معمولا با افزایش سن دچار آسیب و پارگی می‌شود و معمولا نیز برای ترمیم آن نیاز به عمل جراحی است. همچنین چرخش ناگهانی زانو نیز میتواند موجب پارگی منیسک زانو شود. علائم پارگی منیسک میتواند شامل موارد زیر باشد:
– صداداربودن زانو
– درد زانو
– با اینکه توانایی راه‌رفتن وجود دارد اما درد و ناراحتی در زانو احساس شود
– بدترشدن درد و سفتی زانو با گذر زمان
– قفل‌شدن زانو
– بیرون‌زدگی زانو

3) آرتریت زانو (آرتروز):

آرتروز به شرایطی گفته‌می‌شود که مفاصل بدن دچار التهاب و درد شوند و بیشتر نیز در زانو شایع است. این عارضه که درد مزمن ایجاد میکند میتواند با گذشت زمان بدتر شده و موجب درد شدید شده و نیاز به جراحی پیدا کند. سه نوع معمول آرتروز شامل روماتیسم، آرتروز پس از سانحه و استئوآرتریت (آرتروز معمول) است. علائم اصلی آرتریت زانو شامل موارد زیر است:
– سفتی و تورم زانو
– سختی در بستن کامل زانو
– درد زانو
– تغییر شکل زانو و ضعف
– محدودیت در چرخش و حرکت
در کنار عوامل اصلی درد زانو که با دردهای شدید در ارتباط هستند، مشکلات دیگری مانند برخی عفونت‌ها در زانو هم میتوانند موجب درد زانو شوند که معمولا درد این نوع عارضه‌ها شدید و نیز شایع نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *